Põõsalt tassi

 

Tootmisprotsess:

  •     lehtede korjamine
  •     närtsitamine
  •     lõikamine/rullimine
  •     fermenteerimine
  •     kuivatamine
  •     sorteerimine

 

lehtede korjamine

Esimeseks protsessi etapiks on lehtede korjamine. Parima kvaliteediga teed on toodetud kahest põõsa tipmisest lehest ja pungast. Paljud arvavad, et korjamine üks kõige tähtsamatest teetootmise etappidest, kuna lõpptoote kvaliteet sõltud kasutatud toormaterjali kvaliteedist. Järgmised tootmisetapid võivad üksnes säilitada kvaliteeti – nad ei või seda ühelgi viisil parandada.

närtsitamine

Rohelised lehed peavad olema pehmed ja võimaldama töötlemist enne lõikamist. Närtsitamise protsessi ajal kaotavad lehed umbes ühe kolmandiku veesisaldusest keskkonna soojuse või õhuringluse mõjul. Korjatud lehed lebavad pikkades madalates kastides, kus ringleb soe õhk iga kasti otsa paigutatud ventilaatorist. Kui lehed ei ole pehmed ja närtsitatud, vabaneb neist lõikamise ajal vesine mahl, mis alandab lõpptoote kvaliteeti.

lõikamine/rullimine

Lehtede rakud rebitakse katki kahe protsessi käigus – kas rullimise või CTC-meetodi kasutamisel. See võimaldab ensüümide vabanemist ja lehtede jätmist oksüdeerumiseks. (Konventsionaalne tootmismeetod: lehed rullitakse vastavasse kujusse. CTC-meetod: lehed lõigatakse (ingl. Cut), rebitakse katki (ingl. Tear), seejärel keeratakse kokku (ingl. Curl) 3 noa abil. Sealt ka nimi CTC.)

fermenteerimine

See protsess põhineb oksüdeerumisel ja tee katehhiinide (polüfenoolid, mis sisalduvad looduslikult tees ja toimivad antioksüdantidena) kondenseerumisel. Visuaalselt muutub tee värv rohelisest pruuniks. Rohelise tee fermenteerumine ei kulge nii, et lehed jääksid roheliseks.

kuivatamine

Tavaliselt kuivatatakse lehti suures ahjus. Soojus hävitab ensüümid ja peatab fermentatsiooniprotsessi.

sorteerimine

Erinevatele turgudele jõuavad tavaliselt erinevat liiki ja erineva suurusega lehed. Kottides müüdava tee turud (Euroopa/USA) eelistavad väiksemaid lehti, mis valmivad ruttu ja annavad tugeva tõmmise, pakitud tee turud – nagu nt Pakistan, eelistavad suuremate lehtedega teid. Tee läheb edasi läbi mitmete sõelte, mis sorteerivad lehti erinevate suuruste põhjal. Siis on tee valmis pakkimiseks ning meile ja meie ekspertidele – tee degustaatoritele – saatmiseks. Seejärel alustavad tööd tootmisrühmad, kelle üleasnadeks on seguda valmistamine Tetley tarbijatele.