Kust on tee pärit?

 

Kunagi oli sellele küsimusele üks võimalik vastus – Hiinast. Kuid tänapäeval teeb Tetley koostööd tuhandete teeistandustega kogu maailmas.

 

map

Kust on tee pärit?

Alltoodud riikide nimedele vajutades leiate täpsemat teavet erinevate teesortide kohta.

Riigid

Argentina

Istandused:  Istandused asuvad Argentina kirdeosas, soojema kliimaga Misionesi provintsis.

Teesortide maitseomadused:  Misionesi provintsi punases pinnases kasvanud teest valmistatud tõmmisel on mahe maitse ja selge värvus. Need sordid sobivad suurepäraselt USA turul armastatud jäätee valmistamiseks.

Keenia

Istandused:  Istandused asuvad Suurest riftiorust idas ja läänes laiuvatel kõrgaladel.

Tootmismaht:  Keenia on Hiina ja India järel suuruselt kolmas teetootja maailmas. Suur osa seal kasvanud karge maitsega erksavärvilisest teest läheb kaubaks oksjonitel India ookeani ääres asuvas Mombasa sadamalinnas.

Teesortide maitseomadused:  Keeniast pärit teesorte armastatakse kõikjal. Teetõmmis on keskmist tüüpi ja sügava värvitooniga. Näiteks Pakistanis eelistatakse musta puruteed, samas kui Egiptuses eelistatakse kiiresti valmivaid teesorte.

Malawi

Istandused:   Aafrika keskosas asuva Malawi esimestele teeistandustele panid 19. sajandi lõpus aluse inglased. Pikimate teetootmistavadega riigile järgnesid hiljem Rwanda, Burundi, Zimbabwe ja Mosambiik.

Tootmismaht:  Malawi toodab aastas 45 miljonit kilo teed, jäädes napilt välja maailma suurimate teetootjate esikümnest. Suur osa toodetud teest müüakse riigi lõunaosas asuvas Limbe linnas peetavatel iganädalastel oksjonitel.

Teesortide maitseomadused:  Malawist pärit teesordid on huvitava erksa värvusega ning eriti populaarsed Ühendkuningriigis ja Lõuna-Aafrika vabariigis.

Lõuna-Aafrika vabariik

Istandused:  Punase ehk rooibose (selle teesordi nimi afrikaani keeles) tee kodumaaks võib pidada Lõuna-Aafrika vabariigi  lõunatipus paikneva Western Cape’i provintsi Cedarbergi piirkonda. Seda metsikult kasvavat põõsastaime võib leida vaid sellest piirkonnast. Selle taime nõeljaid lehti on tee saamiseks töödeldud ja fermenditud alates 20. sajandi algusest.

Teesortide maitseomadused:  Kuigi rooibose tee ei sisalda kofeiini, sarnaneb selle punane tõmmis musta teega. Lisaks on sellest lihtne valmistada erinevaid maitseteesid.

India

Darjeelingi Tee

Istandused:  Darjeelingi piirkond asub Himaalaja mäestiku jalamil. Inglased asutasid esimesed teeistandused 1850. aastatel.

Korjeaeg:  Darjeelingi teesaaki korjatakse neli korda aastas: kevadel (veebruari lõpust kuni aprilli keskpaigani), suvel (mais ja juunis), mussoonihooajal (juulis ja septembris) ning sügisel (oktoobris ja novemberis). See teesort kasvab üle 2000 m kõrgusel merepinnast.

Maitseomadused:  Darjeelingit nimetatakse ka teede šampanjaks ja see maitseb kõige paremini vähese piimaga. Iga korjeperioodi tee on erineva maitsega: kevadkorje tee on kergema mekiga kui hilisemate korjete teed, mille tõmmised on tugevama maitsega ja sügavamat vasetooni.

Assam

Istandused:  Istandused asuvad India kirdeosas võimsa Bhramaputra jõega piirnevatel niisketel alluviaaltasandikel.

Korjeaeg:  Suurem osa Assami teest korjatakse juulist septembrini. Selle piirkonna teetoodang on umbes  700 miljonit kilo aastas.

Tee maitseomadused:  Assam on linnaseid meenutava meki ja värskendava pikantse maitsega tee.

Sri Lanka

Istandused:  Kuigi riigi uus ametlik nimi on Sri Lanka, eelistatakse teetööstuses kasutada selle endist nime Tseilon. See on suuruselt neljas teetootja maailmas.

Teesordid:  Tseiloni teesorte liigitatakse olenevalt kasvukohast (ehk kõrgusest kas madala, keskmise või kõrge kasvukohaga) ja kahest peamisest korjeajast, mis on oma nime saanud riigi piirkondade järgi: juulist septembrini kestab Uva hooaeg ja detsembrist veebruarini Dimbulla hooaeg.

Teesortide maitseomadused:  Tseiloni tee on kerge ja tsitruselise maitse ning kirka värvusega. Kasvukohtade erinevuse tõttu on ka teesortide valik väga mitmekesine. Uva teel on kerge maitse, kuid tugev lõhnaga. Dimbulla teel on samuti kerge maitse, kuid mahlaka õiearoomiga.

Taiwan

Istandused:  Taiwanist tuleb suurem osa Oolongi teest, mis maksab paarsada dollarit kilo.

Teesort:  Oolongi tee on osalt oksüdeerunud. Erinev fermentimisaste annab teele ka erineva maitse.

Teesortide maitseomadused:  Teesordil Champagne Oolong on ehe ja virsikut meenutav maitse. Teesorti Jade Oolong iseloomustab lillearoom. Teesort Pouchong on samuti lillearoomiga, kuid selle sordi teelehed ei ole nii kokkukeerdunud kui sordil Jade.

Jaapan

Istandused:  Jaapani teeistandused laiuvad enam kui 50 000 hektaril.

Teesordid:  Jaapanlased on uhked suurepäraste rohelise tee sortide üle.

Hiina

Istandused:  Hiinas on teeistanduste all peaaegu 1,5 miljonit hektarit maad. Hiina on suuruselt esimene teetootja maailmas.

Teesordid:  Hiinas toodetakse musta, rohelist ja Oolongi teed ning maitsestatud ja kokkupressitud teesorte.

Indoneesia

Istandused:  Indoneesia peamised teekasvatuspiirkonnad on Jaava ja Sumatra.

Tootmismaht:  Indoneesia, mis toodab aastas 139 miljonit kilo teed, kuulub maailma suurimate teetootjate hulka.

Teesortide maitseomadused:  Mahlaka ja pehme maitsega teed, mis on ideaalsed teiste sortidega segamiseks. Lisaks sobivad need maitseteede valmistamiseks.

Paapua Uus-Guinea

Istandused:  Austraaliast põhjakaares asuva Paapua Uus-Guinea teeistandused laiuvad saare idaosas. Suurem osa 7500-tonnisest aastatoodangust eksporditakse Austraaliasse, Euroopasse ja USAsse.

Teesortide maitseomadused:  Tänu saare viljakale pinnasele ja heale kliimale on Paapua Uus-Guinea teesordid eriti kirgast värvi.