Huvitavaid fakte tee kohta

Tee rikkaliku ajaloo kohta on teada palju põnevaid fakte ja seiku. Nii et tehke tassike teed, seadke end mugavalt istuma ja koolitage end tee alal tõeliseks asjatundjaks.

Kas teadsite,

Jätke meelde hieroglüüf 茶, juhuks kui Teil peaks Hiinas viibides tekkima isu tassikese tõeliselt hea tee järele.

Kas teadsite

Kaks sõna „tee” hiinakeelset hääldusvormi on võetud kasutusele ka paljudes teistes keeltes. Vorm „tê” on pärit Hiina keele hokkieni murdest ja variandi „chá” ingliskeelseks vasteks kujunes aja jooksul „char”.

Kas teadsite

Põhja- ja Lääne-Aafrikas kallatakse teed tassi kõrgelt ning suure kaarega. See ilmselt aitab teel oksüdeeruda ning parandab selle maitseomadusi. Lisaks jahtub tee siis kiiremini, nii et seda saab juua kohe pärast tassidesse kallamist.

Kas teadsite

Mali püssirohuteed serveeritakse kolme tõmmisena. Esimene tõmmis, mille kohta öeldakse hellitavalt, et see on kibe kui surm, on värsketest teelehtedest valmistatud kange tee, mida juuakse ilma suhkruta. Teist tõmmist nimetatakse sama meeldivaks kui elu. Selle valmistamiseks keedetakse juba kasutatud teelehti vähese suhkruga. Lõpuks keedetakse samu teelehti veel kord suurema koguse suhkruga ning nii valmib kolmas tõmmis, mis on magus kui armastus.

Kas teadsite

Kagu-Aasias, eriti Malaisias, juuakse teh tarik’u teed. See on magustamata kondenspiimaga segatud must tee, mida kallatakse tassidesse kõrgelt, mis tekitab tee pinnale piimavahukihi.

Kas teadsite

1841. aastal avaldatud „Moodsa seltsielu etiketis“ soovitati tähelepanelikel võõrustajannadel pakkuda koos teega ka küpsiseid, sest neid on kindaid ära võtmata lihtsam süüa kui võileibu.

Kas teadsite

Tänapäevaste teekotikeste eelkäija oli teesõel. Need tillukesed augustatud metallpotsikud täideti teelehtedega ja pandi seejärel keevasse vette. Teesõela väljavõtmiseks oli selle külge kinnitatud kett.

Kas teadsite

Tee on hammastele kasulik, sest selles sisalduv fluoriid võitleb kaariese ja igemehaiguste vastu.

Kas teadsite

96% teest, mis Ühendkuningriigis iga päev juuakse, valmistatakse teekotikestest.

Kas teadsite

Turismi järel on teetootmine India suuruselt teine tööstusharu.

Kas teadsite

98% inimestest joovad teed piimaga, kuid vaid 30% suhkruga.

Kas teadsite

Teelehtede pealt ennustamist nimetatakse tassoloogiaks.

Kas teadsite

Teelehed võivad tassipõhja jääda rohkem kui 200 viisil.

Kas teadsite

Teekasvatuseks sobib soe ja niiske kliima ning aastane sademekogus peaks olema vähemalt 100 cm.

Kas teadsite

Võrsetelt nopitakse vaid kaks ülemist lehte ja pung.

Kas teadsite

Teesorte on umbes 1500.

Kas teadsite

 

Did you know?